PODOZRENIE NA TRESTNÚ ČINNOSŤ RTVS (1)
Pridal Luteran Dátum May 07 2015 18:54:30
Keď v roku 2010 herečka Fialová verejne kritizovala hospodárenie v STV....
Podrobné novinky
Keď v roku 2010 herečka Fialová verejne kritizovala hospodárenie v STV tvrdením, že sa tam kradne, následne na to STV na ňu podala trestné oznámenie za neoznámenie trestného činu.

Ocitol som sa v podobnej situácii.

Na základe získaných informácií mám podozrenie, že v RTVS sa porušuje zákon nielen v súvislosti s kartami RTVS a Skylink.

A tak som nútený nielen zverejniť časť indícií, ktoré mám k dispozícii, ale musím pripraviť aj oznámenie o trestnom čine.

Problém je s jeho formuláciou, keďže sa tu nejedná o jednoduchý prípad.


Moje otázky a 1. časť odpovedí RTVS zo dňa 17.4.2015


Oslovilo RTVS viacerých dodávateľov služby ?
[A.D.]: Ano, oslovili sme viacerych dodavatelov.


Kto a ako posudzoval výhodnosť zmluvy s Towercom za koncesionárov ?
[A.D.]: Vyhodnost ponuky Towercomu voci konkurencnej ponuke vyhodnocoval riaditel sekcie technickej realizacie RTVS, nasledne bol jeho postup odsuhlaseny manazmentom RTVS

Kto a ako posudzoval výhodnosť kódovacieho systému Irdeto za koncesionárov ?
[A.D.]: Vyhodnost systemu Irdeto posudzoval riaditel sekcie technickej realizacie. V kontexte vasich dalsich otazok predpokladam, ze Vasa otazka smeruje k faktu, ze sme zvolili karty typu Irdeto a nie karty Irdeto ICE, ktore su spatne kompatibilne so systemom Cryptoworks. Podla Vasho odborneho zamerania predpokladam, ze sa velmi dobre orientujete v technologiach podmieneneho pristupu a nie je potrebne do detailov vysvetlovat jednotlive systemy.

Nase rozhodnutie vybrat Irdeto karty bolo ovplyvnene faktom, ze nova zmluva na satelitny uplink riesi distribuciu HD programovych sluzieb. Tie by v Cryptoworks module nebolo mozne prijmat ani s ICE kartou. Len poznamenam, ze sucasna SD distribucia je prijmatelna aj na ICE karty a teda na vsetkych starsich typoch STB, ktore maju v CI slote cryptoworks modul.

Urcite velmi dobre viete, ze ICE karty sluzili, resp. sluzia iba na prechodne obdobie pri prechode z Cryptoworks na Irdeto (zo samotneho nazvu ICE – Irdeto Cryptowroks Encapsulated). Mohol by som argumentovat aj bezpecnostou ICE...Irdeto je jednoznacne novsia technologia a bezpecnejsia. Takze preto Irdeto, do buducnosti koncepcne a strategicke riesenie.

Prečo nie je v zmluve zakotvená možnosť využitia kariet typu ICE ?
[A.D.]: Vid. vyjadrenie vyssie. Opakujem, najma preto, ze ICE karty su primarne urcene do CW modulov na zabezpecenie spatnej kompatibility. Kedze riesime distribuciu HD, ktora je v pripade CW bezpredmetna, zvolili sme Irdeto a Irdeto karty.

Bol u zmluvy dodržaný proces verejného obstarávania ?
[A.D.]: Ano. Postupovali sme v zmysle zakona o VO

Ak nebol potrebný, z akých dôvodov ?
[A.D.]: Ano. Postupovali sme v zmysle zakona o VO

Ako sa určila cena zákazky, s čím bola porovnávaná ?
[A.D.]: Sucastou predlozenej ponuky bola jednotkova cena za Mbit/s. Porovnavali sme cenovu vyhodnost konkurencnych ponuk, do ktorych sa zapocitavali aj pripadne uspory a zlavy vyplyvajuce z ponuk.

Prečo sa karty Skylink, ktoré koncesionári vlastnia, jednoducho nepretransformujú na karty RTVS ?
[A.D.]: Skylink nie je produkt RTVS. Nevieme ovplyvnit produktovu strategiu M7 a svojvolne preregistrovat karty na RTVS. Samozrejme, rokovali sme a stale aj rokujeme o tejto moznosti. Avsak v sucasnosti M7 nema ziadnu platnu zmluvu ani suhlas na sirenie VP programovych sluzieb. V momente ako legitimizujeme pristup a sirenie verejnopravnych programovyc sluzieb v platforme Skylink, urcite budeme ziadat M7 group o zavedenie moznosti preregistrovat existujuce karty (vratane ICE) na tzv. RTVS karty oslobodene od servisneho poplatku. Rovnaky rezim ma aj CT – nevidime na tom nic zle, nutnou podmienkou je zmluvny vztah s M7, ktory neexistuje a podmienkou k nemu je dohoda na sporne temy (tie mozme rozobrat osobne)


Má už RTVS k dispozícii zmluvnú dodávku prvých 150 kariet ?
[A.D.]: Ano.


Budú sa k programom RTVS pridávať programy ČT a ďalšie komerčné TV ?
[A.D.]: Nie. RTVS nespusta dalsiu satelitnu platformu. RTVS "iba" zabezpecuje bezplatny pristup k verejnopravnym progr. sluzbam pre platitelov uhrad (koncesionari) prostrednictvom satelitneho verejneho prenosu (verejny prenos neznamena nekodovany) a to jednoznacne nad ramec zakona. Zakonna povinnost hovori jednoznacne a vylucne o DVB-T. Na karte RTVS budu vzdy iba vsetky existujuce verejnopravne. programove sluzby. Ceska televizia navyse nevlastni vysielacie prava pre uzemie SR.