ASTRA 5 B UŽ VYSIELA ! VYSKÚŠAJTE SIGNÁL.
Pridal Luteran Dátum June 03 2014 21:05:43
Vážení priatelia, isto si pamätáte na časy...
Podrobné novinky
Vážení priatelia, isto si pamätáte na časy, kedy som v Solid Europe pravidelne prinášal informácie o spoločnosti Arianespace a hlavne o satelitoch Astra.

Ako sme len netrpezlivo očakávali štart každej jednej družice a potom sme tŕpli, či sa úspešne dostane na svoje určené miesto na geostacionárnej obežnej dráhe.

Potom, keď už programov a družíc pribúdalo ako " huby po daždi ", akosi nám to všetko zovšednelo a už sme ani nestačili sledovať tie tisícky programov a desiatky družíc

Tak ale prečo sa znova nepokúsiť zaspomínať si na staré dobré časy a hlavne, keď je tu jedna nová zaujímavá družica Astra 5B.

Odovzdám slovo pani Dáši Tkáčovej zo spoločnosti Grayling, ktorá nám Astru 5 predstaví.

Dobrý deň, rada by som Vás informovala, že telekomunikačný satelit ASTRA 5B bol uvedený do komerčnej prevádzky.

Z pohľadu pokrytia je dôležitý aj pre región strednej a východnej Európy.

Tento satelit bude zabezpečovať DTH služby, služby pre káblových operátorov, ako aj doplnkové vysielanie pre digitálnych terestriálnych televíznych operátorov na trhoch v jeho pokrytí.

Satelit ASTRA 5B bol úspešne vypustený 22. marca 2014 na palube rakety Ariane 5 z európskeho kozmodrómu v Kourou na Francúzskej Guyane.

Pred uvedením do komerčnej prevádzky nový satelit úspešne ukončil niekoľko orbitálnych manévrov a takisto podstúpil sériu rozsiahlych orbitálnych testov.

Pani Tkáčová ďakujem.

A teraz ešte niekoľko technických parametrov.

Astra 5B je umiestnená na pozícii 31,5 E, životnosť minimálne 15 rokov, vysiela v pásme Ku, lineárnu polarizáciu, má 40 transpondérov so šírkou pásma 33 MHz a ešte jednu zaujímavú výhodu, celé územie Slovenska sa nachádza v maxime pokrytia signálom 53 dBW !

Čo znamená možnosť použitia miniatúrnych parabol aj o rozmere 35 cm !

A to je aj dôvod, prečo by sme mali túto družicu vyskúšať v praxi.

Mimochodom, pani Tkáčová, ešte Vás verejne požiadam o jeden technický pokus.

U nových družíc je kapacita na testovanie signálov, mohla by ste osloviť spoločnosť Astra, či by nechceli, aby sme im na území Slovenska novú družicu otestovali a to nasledovne.

Zašleme im krátku videoslučku s logom Solid Europe a krátkym šotom cca 30 sekúnd a naši čitatelia a satelitné firmy na svojich parabolách po celom Slovensku urobia merania kvality signálu.

Môže to byť dobrá propagácia satelitu Astra 5B a tiež možný začiatok obchodnej spolupráce do budúcna.

Pani Tkáčová, skúste to Astre predostrieť ako iniciatívu Solid Europe a profesionálnych firiem SAT TV na Slovensku.

Ďakujem.

Ing. Ján Luterán