Home · Články · Fórum · Luterán Blog February 01 2023 23:28:23
Reklama
Tu je priestor pre Vašu reklamu.

PREDAJ SAT KARTY ZA + 3 EUR, MONTÁŽ ZA 25 A KOTOL ZA 500 !

SAT TV VOX POPULILeto vrcholí a na Slovensku sa netradične v tomto období začína akýsi " puč " na Skylink ?!

Odrazu tá istá partia, ktorá ešte nedávno Skylink chválila do nebies a profitovala z jeho " jedinečnosti ", odrazu pracuje na jeho " umieráčiku " !

A na tejto platforme si hľadá partnerov z radov predajcov SAT TV, ktorí by im mali pomôcť.

Trocha čudné, avšak na Slovensku nič neobvyklé a dokonca to vyzerá tak, že sa im celkom isto niečo podarí.

Skylinku asi ťažko vystavia parte, ale niektorí predajcovia SAT TV im už " zobkajú z rúk " a sú ochotní pre pár eur robiť " šašky ".

No lebo viete, kto zoberie najviac kariet, dostane o pár eur lepšiu cenu a môže ich ďalej predať s maržou povedzme 2 - 3 eur.

Ako a komu tie karty predá, to už je ďalšia kapitola.

Najlepšie to charakterizoval bývalý montážnik a predajca Skylink.

Dal som sa k partii, ktorá montuje plynové kotly a poviem Vám, to je neskutočný rozdiel v robote a v odmene.

Montáž trvá približne rovnako, riziko u paraboly je väčšie, lebo môže komusi padnúť na hlavu, nehovoriac o páde montážnika z okna, balkóna, strechy a pod.

U kotla ja urobím montáž kolien, úchytu, vody, plynu a revízny technik urobí kontrolu a dá štempel.

U satelitu som za montáž dostal 50 eur a u kotla mám desaťnásobok a často i omnoho viac.

A všetci, ktorí okolo kotlov robíme, máme podobné ceny, lebo keby niekto cenu výrazne podliezol, tak jednoducho skončil !

Ostatní by ho z brandže vykopli, detaily ako sa to deje, nie sú podstatné.

Takže, keď vidím posledných " šialencov " pri montážach satelitov za 30 eur a niektorí aj za 25, je mi ich úprimne ľúto, kam sa až dostali.

Tak, kam sme sa dostali, tam sme, to nakoniec jasne napísal Ing. Zeleňák.

Aj tí poslední remeselníci majú buď svoj cech alebo združenie ...

Predajcovia TV a SAT techniky ( 99,99% ) si myslia, že budú donekonečna uznávaní a že prežijú aj bez toho aby sa nejakým spôsobom zjednotili ...

Posledný úder dostanú rovno medzi oči a nebude to dlho trvať ...

Nuž ale, kto chce kam - pomužme mu tam ....

Ostane len pár predajní, ktorí budú prosperovať - ale nie kvôli predaju TV a SAT techniky, udržia ich v hre "služby" pre "echt" distribútorov TV programov ...

Pán Ing. Zeleňák vo svojom príspevku v podstate odhadol reálnu situáciu na trhu SAT TV.

A predajcovia jeho úvahu v celej nahote naplňujú v praxi.

Žiaľ.
Luteran , August 07 2015 19:58:50 20 Komentáre · 5744 Prečítané · Vytlačiť

Komentáre

okap , August 08 2015 14:45:25
Ono je to podľa môjho názoru tak, že každá domácnosť má minimálne jeden tv prijímač, ale nemá plynový kotol. Teda je málo firiem na plynové kotly a medzi nimi je sa ľahko dohodnúť na kartelovej dohode, lebo roboty je v skutočnosti pomerne málo, tak sa musí to tým firmám oplatiť existovať na trhu a musia mať primeraný zisk pri menšom počte montáží a sezónnosti prác...No a teraz poďme ku predajcom a montážnikom tv. Tých je naopak veľa lebo je aj tých televízorov v domácnostiach veľa, napr. v regióne ich máme registrovaných cca 18, neregistrovaných 2x toľko. Navyše príjem TV nieje technologicky zložitý a dá sa ísť podľa návodu ku jednotlivým zariadeniam v čase krajnej núdze, takže si to môžu namontovať aj ľudia sami. Takato konkurencia tlačí ceny dole a 50 eurové montáže boli tuším len pred 6 rokmi možné.Urobiť montáž za 30€ v meste sídla firmy, v izbe na južnej strane, nieje pre mňa problém a
urobím to rád a bez reptania. Radšej si však znížim prevádzkové náklady aby som z tých 30€ za montáž prežil. Touto úvahou chcem povedať, že porovnávate neporovnateľné veci, teda kotly a televízory. Neposledný / nie posledný/úder medzi oči dostanú predajcovia pri vzniku firemných frančíz, ktorých bude po jednom na okres,ak sa však skylink k tomu rozhodne.Podľa môjho názoru je to pre Skylink kontraproduktívne. Takže tým chcem povedať, že predajcovia ešte majú viac parkiet, kde by sa uplatnili. Prežijú však len niektorí, ktorí vedia podnikať, chápu všetky aspekty tohto procesu a vedia citlivo čítať trh...Vznikom kariet Plustelka-SAT, AntikSat,Slovsat TM, pribudne konkurencia pre Skylink karty, ktorých je v našej republike cca v 75% domácnostiach, čo je masa s ktorou môžu predajcovia aktívne a činorodo pracovať v prospech zákazníka i seba.
zelenak , August 08 2015 17:08:14
náhodou som natrafil na toto :?

https://www.youtube.com/watch?v=65heT8wbiR4#t=249

ak sa budú takto "učiť" ľudia nastavovať SAT súpravu , čo budú robiť montážnici ? smiley

aj keď - uchytenie paraboly bez akýchkoľvek podložiek ? smiley

každopádne ... keby predajcovia ťahali za spoločný povraz - určite by ich prežilo viac a hlavne - za odbornú prácu a seriózny prístup by mohli inkasovať viac ... nie 30€ ale pekne 55€ ako u Magio SAT za každý servisný zásah ...
Luteran , August 08 2015 19:06:50
Pán Zeleňák, a sme " doma " na Slovensku !

Akási firma T Com je schopná ušetriť za každú cenu zopár eur, len aby nemusela zaplatiť za odborné nastavenie paraboly špecializovaným firmám ?

Tak to sa isto oplatí, lebo šikovní menežéri si tú " úsporu " strčia do vlastného vrecka !

Manžel, priateľ, sused vylezie na strechu a manipuluje parabolou podľa pokynov cez telefón.

Na Slovensku je možné všetko.

Slovákom treba dať čo najviac blbých aktivít, aby čosi " ušetrili " a tiež toľko starostí, aby si nevšímali to, ako mafia rozkráda v štáte miliardy.
zelenak , August 08 2015 22:35:20
typická slovenská nátura... je schopná, na základe zblbnutia, urobiť si "akože" všetko sám ... ale chyba je aj inde ... ja by som presadil zákon, že každé jedno zariadenie , či je montované na strechu, na stene, na balkóne, musí mať "štempeľ" od odbornej firmy aby sa mohlo prevádzkovať ... neboli by žiadne " pootočené/ , hrdzavejúce paraboly , kade-tade naťahané káble, ovešané kultúrne pamiatky rôznymi " paškvilmi" ap. ... nuž ale, Slovensko ... namiesto troch parabol na streche činžiaku a profi rozvodu máme 30 parabol na fasáde , rôzne iné " vzácnosti" , architektúra a estetika je skrátka v pr....i , tak ako je to so všetkým , čo sa tu robí .... veď , ak niekto namontuje anténu priamo na bleskozvod - tak ? na Slovensku môže byť ... smiley
Milan99 , August 09 2015 16:31:34
Re: zelenak
Len "štempel" nie! Byrokracia je "sestrou" korupcie a ja osobne som veľkým odporcom obidvoch.

Myslíte si, že ak by sa byrokraticky obmedzili montáže (na súkromnom majetku!), že tie "štemple" by ste vydávali Vy, alebo Vám podobní? Už vidím, ako by monopolné právo získala "firma" neznámych vlastníkov so sídlom na Cypre. Vy by ste im mohli nanajvýš robiť "dodávateľa služieb" (podobne ako dodávatelia Váhostavu) za pár drobných. A aby ste to mohli robiť, museli by ste ešte každoročne absolvovať povinné predražené školenie, ktoré by zabezpečovala ďalšia "firma" neznámych vlastníkov so sídlom na Malte.
Zároveň by vznikli nové úrady a zvýšili by sa počty úradníkov, ktorí by kontrolovali "štemple" a vyberali by pokuty. To by vytvorilo potrebu ďalšieho zvyšovania daní a spolu s predraženými (a nepotrebnými) službami by to ešte viacej znížilo aj tak nízku kúpyschopnosť obyvateľstva.

Ľudia vo všeobecnosti majú záujem o kvalitné služby a zaujíma ich aj bezpečnosť, či estetika riešenia (v mnohých prípadoch je snaha o "bezkáblové" riešenia až prehnaná a kontraproduktívna).
Problémom je len nízka kúpyschopnosť a takmer neexistencia strednej vrstvy. Ďalšie povinné poplatky a "štemple" by situáciu ešte zhoršili. Ľudia by ešte viacej hľadali alternatívy, aby sa vyhli byrokracii, a kvalita by šla "bokom".

Keď človek príde z práce, ktorá ho seriózne uživí, tak nebude vo svojom voľnom čase loziť po rebríku, či po streche, aby krútil satelitnou anténou podľa nejakého priblblého videa. Ale keď zarobí málo a aj z toho mála mu väčšinu zoberie štát, tak niekde šetriť musí. A "štempel" s ďalšími povinnými poplatkami mu v tom nepomôže.

Aj celý problém a "kšeft" so Skylinkom je založený len na byrokratických nariadeniach (zákonoch), ktoré nútia televízie "kódovať" svoje vysielanie cez satelit, aj keď to nie je v ich záujme (nejedná sa o "pay TV"smiley. Celý dopyt po rôznych kartách a následných spoplatnených "službách" je vyvolaný umelo. Keby nerozhodoval úradník a "štempel", ale trh a konkurenčné prostredie, rýchlo by bolo po problémoch.
Ak je k niečomu užitočné byrokratické nariadenie, tak len na zrušenie obmedzení občanov ("štemplov"smiley a na zabránenie vzniku monopolov a zneužívaniu monopolných praktík.
satelit1 , August 10 2015 14:09:44
Najnovsie sa do toho pustaju aj firmy ktore zatepluju bytovky.Pridu ku mne do predajne nakupit konzoly ktore potom sami instaluju a aj "nastavia" parabolu.
Neviem ci niekde vo svete to funguje vobec na profesionalnej urovni ,kedze mam osobne skusenosti so zakaznikmi ktori ziju v zahranici a maju s tym viac problemov ako na slovensku.Nedavno si u mna pani zakupila sat.komplet a zobrala si ho do Viedne kde teraz zije.Dopadlo to tak,ze na jej telefon.objednavku prisla miesta odborna firma v zastupeni 1ks turecky pristahovalec a ten po dlhej chvili zhodnotil situaciu tak,ze nieco nie je v poriadku nakolko idu iba nemecke stanice a keine slovak...zobral 200 euro a povedal Auf Wiedersehen s tym,ze pani ma u mna reklamovat prijimac a kartu.A to som jej na A4 ako pre uplneho laika napisal zakladne technicke veci a doslova nakreslil pozicie druzic a sipku kam to ma smerovat.Prijimac bol samozrejme naladeny a karta aktivna s vyplatenym serpom na 2roky.Pani volala tak som ju odporucil na najblizsiu sk firmu ktora za podstatne nizsi poplatok prisla z okolia BA a antenu spravne nastavila.Aj dnes isiel kolega montovat viac ako 100km do madarskeho vnutrozemia uz tretiu zostavu za necely mesiac nakolko miestne firmy ak zapocuju,ze to chce slovak co plati eurom maju hned iny cennik a to nehovoriac o tom ako mi to minule popisoval jeden zakaznik,ze mu tam prisiel nejaky Laszlo s asi priatelkou ktora mu cez mobil od tv hlasila nem a igen ,takze takto to asi v reale vyzera nielen na slovensku.
Luteran , August 10 2015 19:44:08
Milan verím, že keby sme sa na tému SAT a TV rozprávali zodpovedne tak, ako sa na normálny trh patrí, aj Vy by ste boli spokojný a pán Zeleňák tiež.

Musia existovať zákony a pravidlá, ktoré musia dodržiavať všetci rovnako !

A pritom Vy a pán Zeleňák chcete jedno a to isté, lenže my sa tu dokážeme vzájomne tak trocha " podpichovať " a podkladať si nohy, pritom slovenská realita je niekde úplne inde.

Ako profesionáli sme nechali trh napospas mafii a Šmejdom.

A slovenský trh potom tak aj vyzerá !

V normálnej krajine je najprv občan, potom je štát, štát cestou volených politikov tvorí legislatívu v prospech občana, štátne úrady konajú v prospech občana, občan slušne zarobí a ocení služby slušnou cenou tak, aby to v celom štáte fungovalo k spokojnosti všetkých !

Zdá sa Vám to ako rozprávka ?

To tak ale v normálnych krajinách funguje.

Len na Slovensku nie.

Ako môže ?

Veď tu je ako príklad satelit1.

V príspevku 14.09.44 sa tvári, akože rozumie ako trh SAT TV na Slovensku nefunguje.

A v príspevku 15.20.17 sa tvári ako decko, ktoré nerozumie ničomu.

A darmo bude pán Zeleňák " deťom " vysvetľovať, že musia existovať určité hranice a pravidlá.

Príde Šmejd a urobí si pravidlá Skylink, aké sa jemu hodia a je vybavené !
zelenak , August 10 2015 22:47:16
Milan99,
asi sme sa celkom nepochopili ...

ale to nevadí, treba diskutovať, len tak vznikne priestor pre niečo nové ...

mne vadí najmä to , že v tomto zriadení sa toleruje takmer všetko - aké by to bolo jednoduché a krásne keby odborné práce robil odborník, ktorý by niesol plnú zodpovednosť za svoju prácu ... to by , samozrejme , platilo vo všekých sférach - nielen pre montáže SAT parabol ... ale to je utópia , ja viem, veď aj SKYLINK karty predávali aj v mäsiarstve smiley ( preháňam )

ak na bleskozvod treba revíznu správu - tak nevidím problém túto inštitúciu schváliť aj pre montáž telekomunikačného zariadenia - myslite si o tom čo chcete, ale aj "odletená " parabola môže človeka usmrtiť ...
mico , August 11 2015 20:42:11
Bolo nebolo, v časoch keď bolo navždy a zadarmo, kupoval som nejaké svietidlá a lustre do domácnosti. Čo čert nechcel, meškalo zásobovanie a tak som musel hodnú chvíľu čakať a keďže sa mi už nechcelo stáť sadol som si do auta na parkovisku a pozoroval okolie. Oproti bol veľkoobchd so SAT a TV technikou, nick zelenak je už asi zorientovaný :-) .
Za ten čas, čo som tam sedel, sa vo veľkoobchde oproti vystriedali autá SlovakTelekomu, poruchovej služby ZSE, poruchovej služby SPP, údržby ZSVaK, údržby kúpeľov, mestskej polície a nejaký zjavne dôchodcovia na hrdzavom favorite ...
osádky všetkých brali satelitné komplety vo veľkom. Ak teda satelity vo veľkom montujú "montéri", ktorí chodia na cudzích autách, do ktorých nekupujú benzín a robia to v čase, ktorý už raz majú zaplatený, TAK JE CENA TAKÁ, AKO JE smiley
Že Vám v tom zozname chýbajú už len hasiči ? Najakých poznám, tiež montujú satelity, akurát nechodia nakupovať služobným autom.
zelenak , August 12 2015 00:53:35
mico,
ako premýšľam, tak premýšľam, do kelu , kde to bolo ? v Piešťanoch ? smiley ak áno, tak viem o čom píšeš ... ak v Topoľčanoch , tak viem koľko firiem z toho vzniklo smiley
Luteran , August 12 2015 07:10:26
Pán mico, budem trocha osobný.

Včera ste mi telefonovali s tým, že by ste sa chceli prihlásiť do diskusie a je problém s prihlásením sa.

Je pravdou, že prihlásiť sa k nám do diskusie nie je také jednoduché ako niekedy, kedy to bolo úplne voľné a niektorí si poprihlasovali možno aj desiatky nickov a potom to zneužívali na vypisovanie oplzlostí.

A administrátori mali kopec roboty s ich mazaním.

To ale nevadí, také je Slovensko !

Vás poznám z dávnej minulosti ako človeka, ktorý by mohol byť pomerne znalý vo veci trhu SAT a TV, keďže ste pracovali najprv v štátnej kontrolnej sfére a potom ste prešli do sféry súkromného biznisu.

Nevyčítam Vám, že ste začali podnikať v lukratívnej oblasti predaja TV programov cez káblovky, ktoré ste predtým z titulu pozície v štátnej kontrolnej firme kontrolovali !

Také je naše Slovensko !

Vadí mi iba jedna vec !

Sakra, pán inžinier, čo sme tu už všetci na tom Slovensku pošaleli ?!

Keď som si Váš prvý príspevok prečítal, čítal som ho 5 x a fakt som ničomu nerozumel.

To ako, že čo ?

K nejakému predajcovi SAT TV v Piešťanoch, či Topoľčanoch chodili nakupovať Slováci na štátnych autách v pracovnej dobe ...?

A tí Slováci v pracovnej dobe montovali satelitné súpravy iným Slovákom ...?

No v tom máte pravdu, ale už je to tak trocha po funuse, nemyslíte ?

A ja tu desiatky rokov kritizujem štátne úrady, úradníkov, všetky tie choroby slovenského TV trhu a teraz veru neviem.

Kto Vy vlastne ste ?

Kváziúradník, kvázipodnikateľ, kvázidiskutér na Parabole a či len odrazu prebudený občan do reality Slovenska ?!

Pán inžinier prepáčte, ale je ešte nejaká šanca normálne, odborne diskutovať na tému SAT a TV ?!

Ja som si myslel, že nám prídete pomôcť a Vy to tu chcete " rozbiť " ?
mico , August 12 2015 08:04:06
Len som chcel napísať svoj postreh k téme, ktorá mala v nadpise "MONTÁŽ ZA 25 A KOTOL ZA 500 !" Nič viac, nič menej. Určite nechcem nič rozbíjať.
Luteran , August 12 2015 08:24:22
Pán inžinier MM, ďakujem za objasnenie.

A keď už tak " debatujeme ".

Aký máte názor na kartu RTVS, Voľná - Towercom, Skylink ?

A čo ruské a ukrajinské servery a Skylink ?

Prečo úrady a štát nič vo veci ochrany spotrebiteľov nerobí ?

A čo " servisný poplatok " Skylinku ?

A vôbec, ako sa Vám to celé javí, vrátane " odborných " diskusií na Parabole ?

A to mi napadlo len tak v rýchlosti...
Milan99 , August 12 2015 11:38:59
Zelenak napísal: mne vadí najmä to , že v tomto zriadení sa toleruje takmer všetko - aké by to bolo jednoduché a krásne keby odborné práce robil odborník, ktorý by niesol plnú zodpovednosť za svoju prácu ... to by , samozrejme , platilo vo všekých sférach - nielen pre montáže SAT parabol ...

Na mnohé veci máme síce rovnaké názory, pri úlohe štátu sa však naše názory rozchádzajú. Mne naopak vadí prílišná byrokracia v tomto štáte, priveľa zákazov, príkazov, obmedzovanie slobody jednotlivca, obmedzovanie ústavného práva na nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva...

Hneď základná otázka – kto má rozhodovať o tom, kto je odborník?
Má to byť snáď nejaký úradník? Úradník, ktorý vie najlepšie, čo je pre nás dobré?
Ja si myslím, že to má byť zákazník. Len dopyt zákazníkov a spokojnosť zo službami rozhodne o tom, kto odborníkom je, a kto nie. Fungujúci trh po čase najlepšie vyselektuje, o akú kvalitu služieb majú zákazníci záujem. Úlohou úradov by malo byť zabezpečiť, aby trh fungoval, aby niekto neobmedzoval „hospodársku súťaž“, nezneužíval dominantné postavenie a nezavádzal monopolné praktiky (ako sa tomu stalo v prípade Skylinku aj s podporou úradníkov), a neklamal zákazníkov.

Ako bude „fungovať“ trh obmedzovaný úradníkmi, to výstižne opísal satelit1. Neviem posúdiť, do akej miery je tento príbeh realistický, ale byrokratické obmedzenia oslabia konkurenciu a zúžia výber zákazníka. Úradník rozhodne o „odbornosti“ na základe formálnych kritérií, kúpených certifikátov, zaplatených školení... a „odborníka“ zaťaží vysokými poplatkami, daňami a byrokratickými povinnosťami. Výsledkom bude zopár vysoko „odborných“ firiem, ktoré budú na prácu zamestnávať lacnú pracovnú silu, ktorú narýchlo vyškolia (stačí, aby vedela nastaviť Astru s nemeckými programami). Zákazník zaplatí vysokú sumu za predražené „odborné služby“, ktoré ani nesplnia to, čo očakával. Nebude mať však na výber, lebo úradník konkurenciu obmedzí.
A ako by to pravdepodobne dopadlo na skorumpovanom Slovensku, to som už opísal vyššie.

Ďalšia otázka súvisí so slobodou jednotlivca a možnosťou slobodne používať svoj súkromný majetok. Prečo by mal úradník rozhodovať, komu zverím prácu na svojom súkromnom majetku (dome...), prípadne, ktoré práce si vykonám sám? Pre množstvo ľudí sú rôzne práce koníčkom a spôsobom sebarealizácie. To by sa malo zakázať akékoľvek hobby a svojpomocné práce? Ja sám som začínal so satelitnou technikou ako s koníčkom. Satelitnú anténu, konzolu, motorček... som si vždy montoval sám, v časoch bez internetu na aj na základe článkov v časopise Solid Europe. Dnes by to mal nejaký úradník zakázať?

Práve včera vyšiel článok, podľa ktorého sme do nedele zarábali len na dane poplatky:
http://ekonomika.sme.sk/c/7958555/od-pondelka-zarabame-pre-seba-nie-na-dane-a-poplatky.html
Prikláňam sa k názorom z diskusie a tiež si myslím, že vypočítaných 60% je málo. Inštitút pravdepodobne odignoroval odvody zamestnávateľa a nepočítal s tzv. superhrubou mzdou (že odvody za zamestnanca neplatí zamestnávateľ zo svojho, to snáď tu nemusím nikomu vysvetlovať). Suma, ktorú zoberie každému pracujúcemu z výplaty štát je už dnes obrovská, preto neviem pochopiť, ak sa niekto ešte domáha jej zvýšenia. Lebo nárast byrokracie (zákazov, príkazov, regulácií...) k ničomu inému nevedie.

Každý zákazník môže byť len tak náročný, ako je solventný. Ak ľudia budú zarábať viacej a štát im nezoberie 2/3 - 3/4 výplaty, tak budú náročnejší na kvalitu a budú vyhľadávať odborné služby. Ďalšie zvyšovanie byrokracie však spôsobí pravý opak.

A ešte k tej zodpovednosti za škodu. Satelitné anténa vo dvore rodinného domu môže spôsobiť škodu len majiteľovi, ktorí si ju nechal namontovať, prípadne sám namontoval. V iných prípadoch treba sprísniť zodpovednosť za škodu a zabezpečiť jej vymáhanie (vybudovať právny štát). Správna motivácia je vždy účinnejšia, ako byrokratické nariadenie. Zodpovednosť však treba vyžadovať aj od úradníkov, politikov, sudcov... Žiaden problém sa nevyrieši tým, že sa zakáže.
Luteran , August 12 2015 14:32:29
Milan, napísali ste to podrobne a výstižne.

Je len obrovská škoda, že toľko šikovných a rozumných ľudí, koľko je v našej brandži, nepochopilo jednu zásadnú vec !

Keď nemáme stavovskú organizáciu, nemáme nič !

Do ničoho nehovoríme, nikoho neobránime, robia si z nás srandu !

Lebo darmo ste to Milan pekne popísali, keď život okolo nás v SAT TV plynie mimo nás !

Už roky totiž na Slovensku aj v brandži SAT TV prebieha bezbrehé, nezákonné rabovanie a my sa namiesto súdržnosti vzájomne napádame.

Veď už som to raz písal, Vy Milan i pán Zeleňák i my všetci ostatní chceme jedno a to isté.

Zabezpečiť korektné podmienky na seriózne podnikanie tak, aby boli spokojní zákazníci, predajcovia, montážnici, programmeri atď.

Všetci majú ochranné zväzy, kadejaké inšpekcie, všetci zákonne lobujú a najhoršie sme na tom my.

Problém nie je v tom, že niekto niečo zakáže, prpblém je niečom inom.

Na Slovensku sa porušujú zákony, zločinecké skupinky bohatnú o milióny, miliardy.

A tými peniazmi následne korumpujú trh.

Načo by niečo zakazovali ?
zelenak , August 12 2015 23:17:45
pre Milana99

"Hneď základná otázka – kto má rozhodovať o tom, kto je odborník?
Má to byť snáď nejaký úradník? Úradník, ktorý vie najlepšie, čo je pre nás dobré?"

základný problém našej spoločnosti je, že ju riadi banda " neodborníkov" ... ak by úradníkom bol človek s 20 ročnou praxou v odbore, ktorý by mal naviac zvládnuté psychotesty , tak " ať " , lenže, všetci vieme , ako to v 99% funguje - nie odbornosť - ale " vriťolezectvo " je základom úspechu v štátnych funkciách ...

Milan99,

ak by som ja bol tým úradníkom, myslíte si, že by hocijaký "pako " odo mňa dostal certifikát kvality ?

stačí napísať "áno " alebo "nie" ...

garantujem Vám , že 90% " montážnych firiem TV a SAT techniky v SR by iško kopať kanály ... ale nie TV smiley


a ešte jedna poznámka k tomuto :
" A ešte k tej zodpovednosti za škodu. Satelitné anténa vo dvore rodinného domu môže spôsobiť škodu len majiteľovi, ktorí si ju nechal namontovať, prípadne sám namontoval. "

veľmi sa mýlite , na tom dvore sa občas vyskytnú aj osoby, ktoré nie sú v rodinnom zväzku majiteľa ... ostatné si treba domyslieť ... ( všeobecné ohrozenie života ) ...

je to na dlhšiu diskusiu , ale som rád, že ostali aspoň štyria " muškatieri " , ktorí majú snahu niečo riešiť ...
Milan99 , August 13 2015 10:13:20
zelenak napísal: základný problém našej spoločnosti je, že ju riadi banda " neodborníkov" ... ak by úradníkom bol človek s 20 ročnou praxou v odbore...

Úradník zostane vždy len úradníkom, ten s 20 ročnou praxou bude len väčším byrokratom. Riešením je len znížiť byrokraciu v spoločnosti a nenechať ju riadiť "bandou neodborníkov" v kanceláriách. Treba posilniť úlohu jednotlivca - občana.

zelenak napísal: ak by som ja bol tým úradníkom, myslíte si, že by hocijaký "pako " odo mňa dostal certifikát kvality ?

Asi pred mesiacom mi telefonovali zo spoločnosti Bisnode, zablahoželali mi, že som splnil ich kritériá a pochválili ma, aký som úspešný podnikateľ. A že mi o tom vystavia aj certifikát, za ktorý ale treba zaplatiť. Nedozvedel som sa koľko, rozhovor som ukončil skôr, ako sme sa dostali k cenníku.
[url]http://hnporadna.hnonline.sk/podnikanie-154/rating-firmy-sa-obavaju-hovorit-o-dosiahnutom-uspechu-551921[/url
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-263457.html]
Takže asi takto sa udeľujú certifikáty "kvality". Štátny úrad na tom nie je o nič lepšie, len ho musíme povinne platiť z našich daní. Za peniaze si kúpite všetko (napr. zaplatením za predražené "odborné" školenie).
Ak by ste to chceli robiť inak, nepustili by Vás medzi seba. Aj byrokracia má svoje pravidlá.

A ak by ste ešte úradným rozhodnutím vyradili 90% firiem, tak by to skončilo tak, ako to opísal satelit1. Zopár "odborných" firiem s neodbornou a lacnou pracovnou silou, a zákazník ako rukojemník v prostredí bez konkurenčného boja.

Ja by som to riešil oveľa jednoduchšie. Zrušil by som úrad a prepustil úradníka. Ak je taký odborník, nech využije svoju odbornosť v praxi a presadí sa so svojimi montážami na trhu (bez irónie). Zrušil a "zoštíhlil" by som množstvo úradov, takže by som znížil dane a zákazníkom (aj firmám) by zostalo viacej peňazí. Solventný zákazník bude náročnejší a bude vyhľadávať kvalitnejšie služby. On nakoniec rozhodne, ktorá firma je kvalitná, a ktorá nie.
Dnešný stav je do značnej miery spôsobený insolventnosťou väčšiny občanov, chýba nám tzv. stredná vrstva. Zbytočne budete občanom zákonmi prikazovať kvalitnejšie (a drahšie) služby, keď na nich nemajú peniaze. Akoukoľvek byrokraciou služby vždy ešte viacej predražíte.
Milan99 , August 13 2015 10:15:08
Opravujem ešte prvý odkaz:
http://hnporadna.hnonline.sk/podnikanie-154/rating-firmy-sa-obavaju-hovorit-o-dosiahnutom-uspechu-551921
okap , August 13 2015 11:27:16
Slovanské národy majú zakódovanú vlastnosť, že akceptujú podplácanie na akejkoľvek úrovni, z toho vychádza moja úvaha, že úradník u nás aj pri plate 5000€/mes zoberie úplatok, lebo vie peniaze zhodnotiť za každých okolností. Ak by ale už bol taký úplatný, že by mal peňazí taký prebytok , že už by sa mu ich nechcelo zhodnocovať, tak by prijímal úplatky z princípu svojho ega a dával by ich na charitu.
Milan99 , August 13 2015 15:54:50
okap, nemyslím si, že by to bola vlastnosť slovanských národov. Stačí sa pozrieť, ako fungujú inštitúcie Európskej únie, je to ukážkový príklad byrokracie a korupcie. Aj USA sú dnes skôr karikatúrou demokratických princípov. Korupcia je hlavne dôsledok zle nastavených pravidiel, a ako som už písal, je to "sestra" byrokracie.

Každý absolvent rýchlokurzu managementu vie, že motivácia existuje pozitívna a negatívna. Pozitívna motivácia úradníkov, politikov, sudcov... (vyššie platy) nemôže existovať bez negatívnej motivácie a osobnej zodpovednosti. Zvýšenie ich platov bez negatívnej motivácie má len jediný dôsledok - zvýšenie sumy úplatkov.

Tu pomôže len trestnoprávna zodpovednosť, prísnejšie tresty a pre previnilcov doživotný zákaz pracovať v štátnom a verejnom sektore (sudcov doživotne vyzliecť z talára).
Dnešný systém je nastavený tak, ako to vyhovuje skorumpovaným politikom. Zatiaľ ešte občania majú šancu zmeniť to vo voľbách, len si najskôr musia uvedomiť, čo sami chcú. Ak budú chcieť viacej zákazov, príkazov, regulácie..., tak budú len posilňovať moc úradníkov a politikov, a oslabovať moc občanov. Skorumpovaní politici a úradníci sa svojej moci sami nevzdajú, k tomu ich musia prinútiť občania. Ale ak budú občania žiadať viacej byrokracie, tak sú sami proti sebe.

Pridať komentár

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Hodnotenia

Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Prihlásenie
Meno

HesloNie ste členom?
Kliknite sem a zaregistrujte sa. Trvá to menej ako 20s

Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového kliknite práve sem.
Kto je Online
Hostí Online: 1
Žiadny člen nie je Online

Registrovaní členovia: 13,453
Najnovší člen: luca05
Partnerské weby


Chcete sa stať partnerom?
Kontaktujte nás