Home · Články · Fórum · Luterán Blog December 04 2022 12:34:28
Reklama
Tu je priestor pre Vašu reklamu.

PODOZRENIE NA TRESTNÚ ČINNOSŤ RTVS (1)

SAT MYSTERYKeď v roku 2010 herečka Fialová verejne kritizovala hospodárenie v STV tvrdením, že sa tam kradne, následne na to STV na ňu podala trestné oznámenie za neoznámenie trestného činu.

Ocitol som sa v podobnej situácii.

Na základe získaných informácií mám podozrenie, že v RTVS sa porušuje zákon nielen v súvislosti s kartami RTVS a Skylink.

A tak som nútený nielen zverejniť časť indícií, ktoré mám k dispozícii, ale musím pripraviť aj oznámenie o trestnom čine.

Problém je s jeho formuláciou, keďže sa tu nejedná o jednoduchý prípad.


Moje otázky a 1. časť odpovedí RTVS zo dňa 17.4.2015


Oslovilo RTVS viacerých dodávateľov služby ?
[A.D.]: Ano, oslovili sme viacerych dodavatelov.


Kto a ako posudzoval výhodnosť zmluvy s Towercom za koncesionárov ?
[A.D.]: Vyhodnost ponuky Towercomu voci konkurencnej ponuke vyhodnocoval riaditel sekcie technickej realizacie RTVS, nasledne bol jeho postup odsuhlaseny manazmentom RTVS

Kto a ako posudzoval výhodnosť kódovacieho systému Irdeto za koncesionárov ?
[A.D.]: Vyhodnost systemu Irdeto posudzoval riaditel sekcie technickej realizacie. V kontexte vasich dalsich otazok predpokladam, ze Vasa otazka smeruje k faktu, ze sme zvolili karty typu Irdeto a nie karty Irdeto ICE, ktore su spatne kompatibilne so systemom Cryptoworks. Podla Vasho odborneho zamerania predpokladam, ze sa velmi dobre orientujete v technologiach podmieneneho pristupu a nie je potrebne do detailov vysvetlovat jednotlive systemy.

Nase rozhodnutie vybrat Irdeto karty bolo ovplyvnene faktom, ze nova zmluva na satelitny uplink riesi distribuciu HD programovych sluzieb. Tie by v Cryptoworks module nebolo mozne prijmat ani s ICE kartou. Len poznamenam, ze sucasna SD distribucia je prijmatelna aj na ICE karty a teda na vsetkych starsich typoch STB, ktore maju v CI slote cryptoworks modul.

Urcite velmi dobre viete, ze ICE karty sluzili, resp. sluzia iba na prechodne obdobie pri prechode z Cryptoworks na Irdeto (zo samotneho nazvu ICE – Irdeto Cryptowroks Encapsulated). Mohol by som argumentovat aj bezpecnostou ICE...Irdeto je jednoznacne novsia technologia a bezpecnejsia. Takze preto Irdeto, do buducnosti koncepcne a strategicke riesenie.

Prečo nie je v zmluve zakotvená možnosť využitia kariet typu ICE ?
[A.D.]: Vid. vyjadrenie vyssie. Opakujem, najma preto, ze ICE karty su primarne urcene do CW modulov na zabezpecenie spatnej kompatibility. Kedze riesime distribuciu HD, ktora je v pripade CW bezpredmetna, zvolili sme Irdeto a Irdeto karty.

Bol u zmluvy dodržaný proces verejného obstarávania ?
[A.D.]: Ano. Postupovali sme v zmysle zakona o VO

Ak nebol potrebný, z akých dôvodov ?
[A.D.]: Ano. Postupovali sme v zmysle zakona o VO

Ako sa určila cena zákazky, s čím bola porovnávaná ?
[A.D.]: Sucastou predlozenej ponuky bola jednotkova cena za Mbit/s. Porovnavali sme cenovu vyhodnost konkurencnych ponuk, do ktorych sa zapocitavali aj pripadne uspory a zlavy vyplyvajuce z ponuk.

Prečo sa karty Skylink, ktoré koncesionári vlastnia, jednoducho nepretransformujú na karty RTVS ?
[A.D.]: Skylink nie je produkt RTVS. Nevieme ovplyvnit produktovu strategiu M7 a svojvolne preregistrovat karty na RTVS. Samozrejme, rokovali sme a stale aj rokujeme o tejto moznosti. Avsak v sucasnosti M7 nema ziadnu platnu zmluvu ani suhlas na sirenie VP programovych sluzieb. V momente ako legitimizujeme pristup a sirenie verejnopravnych programovyc sluzieb v platforme Skylink, urcite budeme ziadat M7 group o zavedenie moznosti preregistrovat existujuce karty (vratane ICE) na tzv. RTVS karty oslobodene od servisneho poplatku. Rovnaky rezim ma aj CT – nevidime na tom nic zle, nutnou podmienkou je zmluvny vztah s M7, ktory neexistuje a podmienkou k nemu je dohoda na sporne temy (tie mozme rozobrat osobne)


Má už RTVS k dispozícii zmluvnú dodávku prvých 150 kariet ?
[A.D.]: Ano.


Budú sa k programom RTVS pridávať programy ČT a ďalšie komerčné TV ?
[A.D.]: Nie. RTVS nespusta dalsiu satelitnu platformu. RTVS "iba" zabezpecuje bezplatny pristup k verejnopravnym progr. sluzbam pre platitelov uhrad (koncesionari) prostrednictvom satelitneho verejneho prenosu (verejny prenos neznamena nekodovany) a to jednoznacne nad ramec zakona. Zakonna povinnost hovori jednoznacne a vylucne o DVB-T. Na karte RTVS budu vzdy iba vsetky existujuce verejnopravne. programove sluzby. Ceska televizia navyse nevlastni vysielacie prava pre uzemie SR.
Luteran , May 07 2015 18:54:30 5 Komentáre · 4100 Prečítané · Vytlačiť

Komentáre

okap , May 08 2015 08:01:58
z uvedeného podľa mňa vyplýva že RTVS má uzmluvu o šírení programov s TWC a tým pádom má TWC zmluvu s M7. Tým pádom nemôže byť RTVS na karte Skylink zadarmo. Zadarmo /za koncesiu!/je len na karte RTVS. Karta ICE bola prechodový produkt Irdeta po zakúpení CRW, v súčasnosti už Irdeto túto kartu nemá v ponuke. Chválim navýšenie dát. roku HD programov RTVS, je to obrazovo lepšie než ČT HD, blíži sa to kvalitou obrazu k programom v službe nc+
okap , May 08 2015 08:07:49
slovenský absurdistán http://www.zive.sk/diskusia/317312/rtvs-odpojila-priestorovy-a-povodny-zvuk-pri-hd-na-satelite-iba-docasne
bloger , May 08 2015 12:55:26
1. Listove tajomstvo je zarucene Ustavou SR. Ziadost autora k zachovaniu tajomstva je zarucena.

2. Sam pan A.D. tvrdi, nema oficialne poverenie komunikovat za RTVS, v takomto pripade sa to klasifikuje ako osobne vyjadrenie sa k problematike.

3. Zaraza ma, ze pan A.D. nema technicke informacie k fungovaniu CAS. Inak by nenapisal hlupost typu, ze cryptoworks modul nezvlada HD vysielanie.

4. Pan A.D. navyse ukazal ze nie je ani vedomostne vybaveny na to, aby sa k urcitym veciam vyjadroval - napriklad Ceska televizia ma pre uzemie Slovenska vysporiadane vysielacie prava cez EBU.

Bez urazky k panovi A.D., ale mal sa informovat vopred s kym komunikuje.
Milan99 , May 08 2015 15:07:12
Nie som právnik, ale pokiaľ viem, listové tajomstvo sa týka tretích osôb. Pán Luterán má právo zverejniť svoju vlastnú korešpondenciu, to mu nikto zakázať nemôže.

A.D. je zamestnanec verejnoprávnej TV, ktorý odpovedal na dotaz občana, platiteľa koncesionárskych poplatkov. Či je kompetentný odpovedať, to musí vedieť on sám a jeho nadriadení. Ak prekročil svoje kompetencie, je to jeho zodpovednosť a jeho problém.
Ako každý zamestnanec, aj A.D. je povinný uchovávať obchodné tajomstvo, s ktorým bol pri svojej práci oboznámený. Predmet obchodného tajomstva sa predsa neoznamuje v bežnej korešpondencii na základe bežnej žiadosti občana. Ak A.D. niekomu prezradil obchodné tajomstvo, je to jeho problém. On je zodpovedný za svoje odpovede, nie občan, ktorý má právo sa pýtať.

V odpovediach A.D. nevidím nič, čo by malo byť predmetom nejakého tajomstva. Naopak, jeho odpovede sú nedostatočné. Jediné "tajomstvo", ktoré by mohli obsahovať, je to, že A.D je nekompetentná osoba a zamestnávateľ by ho mal vymeniť.
Luteran , May 09 2015 07:50:01
Okap, bloger, Milan, ďakujem Vám za užitočné komentáre.

Včera som bol od rána až do noci na služobnej ceste, nemohol som reagovať.

Dnes ráno som pripravil nový článok.

Všetko, čo píšem, je absolútna pravda.

Tým, že sa danou problematikou zaoberám desiatky rokov, každodenne s tým žijem, tak sa v podstate aj hanbím.

Ako je možné, že sme my všetci občania spolu dovolili, aby štát a štátne inštitúcie existovali takýmto nehoráznym spôsobom, ako sa to deje v RTVS ?!

Pridať komentár

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Hodnotenia

Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Prihlásenie
Meno

HesloNie ste členom?
Kliknite sem a zaregistrujte sa. Trvá to menej ako 20s

Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového kliknite práve sem.
Kto je Online
Hostí Online: 1
Žiadny člen nie je Online

Registrovaní členovia: 13,437
Najnovší člen: charleshicktw
Partnerské weby


Chcete sa stať partnerom?
Kontaktujte nás