Home · Články · Fórum · Luterán Blog December 04 2022 14:07:54
Reklama
Tu je priestor pre Vašu reklamu.

STV CEZ SATELIT VOĽNE ? SAMOZREJME !

SAT MYSTERYRoky sa špekuluje, prečo STV1, STV2 vysiela cez satelit kódovane.

Vraj kvôli autorským právam.

3.6.2013 som si realitu overil na licenčnom odbore SOZA u JUDr. Šporadovej.

Ako je to s vysielaním RTVS, prečo Rozhlas vysiela voľne s množstvom hudobnej zahraničnej tvorby a STV kódovane s minimom zahraničnej tvorby ?

Nie je na to žiadny dôvod, keďže RTVS má riadne vysporiadané autorské práva a teda i STV môže vysielať cez satelit voľne.

Prečo teda STV voľne nevysiela ?

To sa opýtajte v RTVS.

Tak som to následne telefonicky zisťoval na právnom oddelení RTVS.

Na rozdiel od SOZA som sa nedozvedel nič, keďže právna pani z STV na každú otázku odpovedala štýlom " nemôžem, nesmiem, nie som kompetentná ".

A kto teda môže za STV odpovedať ?

Pani Ružová Vám do 8 dní odpovie na každú otázku zaslanú elektronicky v zmysle slobodného prístupu k informáciám.

Tak som im napísal nasledovný email.

Dobrý deň,

V zmysle slobodného prístupu k informáciám Vás žiadam o odpoveď.

Ako je to s vysielaním RTVS cez satelit.

Prečo Rozhlas vysiela voľne s množstvom hudobnej zahraničnej tvorby a STV kódovane s minimom zahraničnej tvorby ?

Podľa SOZA na to nie je žiadny dôvod, keďže RTVS má riadne vysporiadané autorské práva a teda i STV môže vysielať cez satelit voľne.

Uveďte dôvody, prečo STV cez satelit nevysiela voľne a dôvody, prečo navyše k platbe koncesionárskeho poplatku STV súhlasí s nelegálnym vyberaním servisného poplatku 1,2 eur mesačne ?

Nechcete im niečo odkázať aj Vy ?

Píšte na informacie@rtvs.sk

Budeme sa vzájomne informovať.
Luteran , June 04 2013 19:41:47 17 Komentáre · 6166 Prečítané · Vytlačiť

Komentáre

majsat007 , June 04 2013 22:44:09
No ale SOZA riesi iba diela po hudobnej stranke.
Nic to nemeni na tom, ze televizia si kupuje vysielacie prava pre audiovizualne diela a sportove prenosy na konkretne uzemie.
Otazka preto znie, k akemu mnozstvu serialov, dokumentov a v akej sume by sa museli dokupit vysielacie prava pre celu Europu.
Minimalne Dvojka by mohla byt koncipovana ako FTA.
Horsie to bude zrejme s tym sportom, kvoli MS v hokeji sa na Skylink kartach zapinala regionalizacia. Alebo taka posledna olympiada, na CT24 - mohol ist iba zvuk.
Luteran , June 04 2013 23:20:10
majsat, úplne tak to nie je, ako ste to napísali. Ja som mal to "šťastie" byť priamo účastný procesom po roku 1989, keď sa tvorila história okolo SAT a TV, retransmisie, TKR, STA atď. Veľmi dobre si pamätám na to, ako SAKT práve pomocou SOZA postupne riešili všetky tie problémy s autorskými právami TV vysielateľov, programmerov atď.. Vtedy existovala iba SOZA a preto je dodnes na vrchole pyramídy a fakticky je poverená ministerstvom kultúry vo veci autorských práv. Pravdaže, potom sa objavili aj ďalší " autorskí výpalníci", SOZA je ale vo výnimočnom postavení oproti nim. SOZA zastupuje a spravuje majetkové práva autorov a vydavateľov hudobných diel, bez nej ale ostatní samostatne nič neriešia.
OZIS zastupuje a spravuje majetkové práva výkonných umelcov.
SLOVGRAM zastupuje a spravuje majetkové práva výkonných umelcov a výrobcov zvukových a zvukovo-obrazových záznamov.
LITA zastupuje a spravuje majetkové práva spisovateľov, scenáristov, režisérov, animátorov, choreografov, prekladateľov, autorov výtvarných diel a fotografie, architektov a autorov diel úžitkového umenia.
SAPA zastupuje a spravuje práva výrobcov zvukovo-obrazových záznamov.
AGICOA zastupuje a spravuje práva k audiovizuálnym dielam a zvukovo - obrazovým záznamom.
satelit1 , June 04 2013 23:32:47
Posledne dni sa tu riesia same vazne veci a tak Vam ponukam male odreagovanie sa.Prehrabaval som sa cez vikend v starych kazetach a nahodou som nasiel nieco co Vas mozno pobavi alebo aj potesi.Dal som to teraz na Youtube tak sa pozrite.Je to z cias ked sa nam ani nesnivalo ako to raz dopadne s tym comu sme obetovali cast nasho zivota.Mozno sa tam niektori navstevnici tychto diskusii aj najdu.Tak sa prenesme o 17 rokov v case. smiley

http://www.youtube.com/watch?v=E2VxIXVNhwQ&feature=youtu.be
Luteran , June 04 2013 23:43:22
majsat, ach jaj, veru pobavilo ma to, vďaka za pripomienku. Vo VTV som dokonca párkrát bol vo vysielaní naživo, kdesi mám odložené kazety. Možno ste odštartovali "zábavný" seriál, skúsim sa prehrabať a niečo nájsť.
majsat007 , June 05 2013 01:31:47
No dobre, ale SOZA a jej podobni vykonavaju kolektivnu spravu prav podla Autorskeho zakona, ktoreho posobnost a vykonnost je len pre uzemie Slovenskej republiky. Podla mna neriesia to, ci zahranicnu tvorbu (vysporiadanu pre uzemie SR) moze RTVS sirit aj na uzemie kam doleti signal Astry 3B.

Toto riesia vysielacie prava s licencnymi podmienkami. Predovsetkym prenosy zo sportovych podujati su tradicne s miestnym obmedzenim. Proste taketo druhy programov sa nekodovane nebudu moct sirit. MS v hokeji, olympiada a pod.

Ocakavam ze Vam odpisu, ze kvoli vysielacim pravam, nakupovanym iba pre domovsky stat, sirit nekodovane nie je mozne.
Luteran , June 05 2013 11:40:47
majsat, ste šikovný a tiež hľadáte pravdu v tomto chaose. To si veľmi cením. Skúsme si ale všetci navzájom aj pomáhať. RTVS je teraz jedna spoločná a stále naša inštitúcia, ktorá spravuje naše peniaze, ktoré zlúčením TV a R musíme ušetriť. My chceme vedieť, či RTVS s našimi peniazmi nakladá legálne, šetrne, tak ako to robia občania v dnešnej dobe. Je tu SR, zákony, platný autorský zákon, je tu SOZA, je tu FTA vysielanie rozhlasu, ktoré vysiela omnoho väčší objem zahraničnej tvorby ako STV a pritom STV je kódované. Sme v 21. storočí a v zmysle slobodného prístupu k info, chceme tú pravdu vydolovať. Majsat, vážim si Vás, len nezabúdajte, že sa píše rok 2013 a sme v EÚ. Bola totalita, potom bol a je proces prechodu od totality k slobodnému trhu. Vaše odpovede za STV a úradníkov beriem ako názor občana zo starých totalitných čias. Ja už mám 57 rokov a chcem pravdivé odpovede od úradníkov, ktorí majú za moje peniaze komfort a pohodu teraz už v nových podmienkach EÚ. Tak im dajme šancu napraviť sa, nech ukážu, či niečo naozaj aj robia. No a my popritom môžeme slobodne diskutovať ďalej a celkom rád si s Vami zahrám hru. Ja som občan a Vy STV. Začnem ale až o chvíľočku, najlepšie by asi bolo v novom článku ?
majsat007 , June 05 2013 13:33:39
Z pohladu autorskej ochrany ma hudba jednoduche pozadie v porovnani s filmovou tvorbou, kde existuju pridruzene prava. Pri hudbe sa neobmedzuje pocet odvysielani a uzemie na ktorom sa moze hudba pustat, pripadne jazyk v akom je vysielanie dostupne. Pokial RTVS vlastni k filmom vysielacie prava bez obmedzenia, alebo ich nadobudnutie nie je otazkou horibilnej sumy, potom sa bavit o FTA vysielani ma zmysel. Otazkou zostavaju prenosy zo sportovych podujati. Hlavne tie zahranicne kde si exkluzivitu vysielacich prav povysili na sliepku znasajucu zlate vajcia.
I ja posielam do RTVS otazky, ak pride odpoved, urcite sa o ne podelim.
Luteran , June 05 2013 14:09:10
majsat, vďaka za to, že sa konečne v STV budú musieť zobudiť, keďže im pošlete otázky aj Vy a možno sa pridajú aj ostatní. Isto sa budú krútiť, vymýšľať si, zamotávať sa. Budú ale musieť odpovedať a tie odpovede budeme kontrolovať, lebo už budú konkrétne. Napíšu nám, že existujú pridružené práva predavačov párkov, nosičov kufrov a iné bla - bla a my im to neuveríme a budeme ich ďalej otravovať a veci zverejňovať. Potom nám napíšu, že majú v zmluve teritoriálne obmedzenia na región Šariš, Spiš a iné bla-bla a my im to neuveríme a budeme ... Sakra, normálne sa už na to teším.
majsat007 , June 05 2013 22:27:47
Napriklad v roku 2010 zistila RVR na podnet obcana (zrejme nie zase tak obycajneho), ze Towercom so svojou sluzbou Skylink nefiguruje v zozname registrovanych spolocnosti pre retransmisiu. A to bolo v dobe, ked uz 3 roky spolocnost ponukala platene stanice. Na vyzvu aby sa zaregistrovala, spolocnost s rozhodnutim nesuhlasila, a podala namietku na sude. Ten ani neviem ci dodnes rozhodol. Z registrov je iba jasne to, ze Towercom nikdy nebol zaregistrovany ako prevadzkovatel retransmisie a teda nikdy tento stat do audiovizualneho fondu nedostal za Skylink ani cent.

Kto ma chut k tejto kauze ziskat detailnejsie informacie, treba si vygooglit rozhodnutie RVR pod cislom RL/36/2010. Pri rieseni odvolania uz muselo byt v TWC jasne, ze po presune prevadzkovatela do cudzej krajiny, su slovenske organy uplne nemohuce.
Luteran , June 05 2013 22:43:17
majsat, ako vždy ste urobili kus dobrej roboty. Tu je odkaz na rozhodnutie http://www.rvr.sk/sk/databaza-sankcnych-rozhodnuti/?konaniId=1319
Bolo by to veľmi zaujímavé čítanie, žiaľ , musím si to odložiť na neskôr. Ak by ale niekto iný našiel v texte zaujímavé veci, pomôžte nám ich publikovaním.
majsat007 , June 06 2013 08:02:31
Je to velmi zaujimave na citanie z jedneho dovodu - v tejto kauze sa Towercom snazi obhajit, ako sluzba Skylink nie je podla neho obsahovou sluzbou a teda sa na nu nevztahuje retransmisia.
Paradoxne, dnes, Skylink tvrdi opak - ze je obsahovou sluzbou.

Klucove je ako RVR rozlisuje, ze existuje distribucia programovej sluzby a obsahova sluzba.
A dava za pravdu Towercomu, ze zakladne programy naozaj nie su obsahovou sluzbou.

Co z toho vyplyva je jedine skutocnost, ze vyklad zakonov je nejednoznacny. Ktovie ci sud bude o tejto veci rozhodovat aj potom, co bol Skylink odpredany.
Luteran , June 06 2013 10:13:42
majsat, začal som si to pozerať a zaujala ma hneď jedna iná vec.

Rada konštatuje cit.

" Účastník konania ( Towercom ) poskytuje záujemcom možnost prijímať programové služby v dvoch balíkoch, ktoré sú poskytované bez poplatkov, len za cenu zakúpenia dekódovacej karty Skylink, ktorú distribuuje úcastník konania a v dalších volitelných balíkoch poskytovaných za pravidelné poplatky."

No vidíte a pán J.G. pri prvej i druhej pokute od ČTÚ argumentoval, že oni veru v ČR a SR nepodnikajú, majú svojich zmluvných partnerov.

Na Slovensku je to Towercom.

Skylink bol tzv. " predaný ", v skutočnosti sa nič nezmenilo, akurát si ktosi neznámy pod M7 podvodne "vypaľuje" SERPO.

A ešte som zabudol to najdôležitejšie.

Ani za to neodvádza DPH.

Ten J.G. by mal radšej mlčať.

Povie čosi a vykecá veľa.
Luteran , June 06 2013 12:44:40
Ďalšia zaujímavosť v rozhodnutí je prehlásenie Towercomu cit.

"Spolocnost Towercom, a. s. zabezpecuje na základe zmluvného vztahu distribúciu satelitného vysielania pre slovenských vysielatelov televíznej programovej služby Jednotka, Dvojka, Trojka, TV MARKÍZA, DOMA, JOJ, JOJ PLUS, TA3 ako aj rozhlasovej programovej služby prostredníctvom svojich uplinkov na kóte Kamzík. Cast tejto programovej služby slúži aj ako zdroj modulácie pre terestriálne analógové televízne a rozhlasové vysielanie. U televíznej programovej služby spolocnost Towercom, a.s. na svojom pracovisku zabezpecuje odblokovanie podmieneného prístupu
prostredníctvom dekódovacie karty Skylink pre územie SR. Satelitné vysielanie slovenský vysielatelia majú riešené v zmysle príslušných právnych predpisov SR prostredníctvom Rady pre vysielanie a retransmisiu ".

Z uvedeného je evidentné, že servisný poplatok je u základných programov nehorázny podvod.
Luteran , June 06 2013 13:02:01
Tiež zaujímavá pasáž v rozhodnutí cit.

"Verejný prenos pomocou satelitu sa uskutocnuje vtedy, ked sa pod kontrolou vysielatela a na jeho zodpovednost uvádza do neprerušeného prenosového retazca vedúceho na satelit a zo satelitu na zem signál, ktorým sa prenáša obsah programovej služby alebo cast jej obsahu tvorená zvukovým, obrazovým alebo zvukovo-obrazovým komunikátom, prípadne doplnková obsahová služba tvoriaca súcast programovej služby, a tento signál je urcený na príjem verejnostou; ak ide o uzatvorenú komunikáciu z bodu do bodu, musia byt podmienky, za akých sa uskutocnuje individuálny príjem signálu, porovnatelné s podmienkami, za akých sa uskutocnuje príjem signálu urceného verejnosti.

(2) Verejný prenos pomocou satelitu sa uskutocnuje aj vtedy, ked je signál, ktorým sa prenáša obsah programovej služby alebo cast jej obsahu tvorená zvukovým, obrazovým alebo zvukovo-obrazovým komunikátom, prípadne doplnková obsahová služba tvoriaca súcast programovej služby, alebo cast tohto signálu kódovaná, pokial verejnosti poskytuje vysielatel prostriedky na dekódovanie signálu alebo sa tieto prostriedky poskytujú s jeho súhlasom.“

Vyzerá to tak, že tu sa bude dať čohosi chopiť, keďže platí, čo som už v minulosti povedal.

M7 nemá a nemôže mať s STV žiadnu zmluvu a nikto ani nemôže za jej programy od ľudí vyberať akési podvodné SERPO.

To isté platí o TV Markíza a ďalších programoch.
majsat007 , June 06 2013 13:48:31
Je to taka hra so slovickami, pojmami.
Kto chce na Slovensku podnikat tak tu musi mat sidlo, pobocku alebo prevadzku. M7 tu nic z toho nema, takze tu teda naozaj nepodnikaju, neklame, iba provokuje :-)
majsat007 , June 06 2013 14:00:05
Distribucia programovej sluzby RTVS je elektronicka komunikacna sluzba, ktoru zmluvne zabezpecuje spolocnost Towercom.
Vsetky veci s tym suvisiace zabezpecuje vylucne Towercom, vratane systemu podmieneneho pristupu.
Pristupove karty boli od cias Slovak Linku karty, ktore umoznovali pristup k tejto distribucii.
Postupne sa sprava podmieneneho systemu presunula na TradeTec, ktoru ovladla cez M77 spolocnost M7.
Dnes je M7 v pozicii subdodavatela podmieneneho systemu, pre kodovanie distribucie programovych sluzieb.

Otazka nie takto, nie su karty umoznujuce pristup k distribucii programovych sluzieb neoddelitelnou sucastou poskytovania elektronickej komunikacnej sluzby, ktoru Towercom pre RTVS vykonava?
Ak su neoddelitelnou sucastou, tak sprava by mala byt aj nadalej poskytovana v mene a na ucet spolocnosti Towercom.
Niekde tam bolo pisane, ze podmieneny system nema vplyv na urcenie o aku sluzbu sa jedna.
Luteran , June 06 2013 14:15:03
Pozrite si, čo tvrdí Towercom cit

"Od zaciatku poskytovania služby SkyLink sme nepovažovali túto službu za retransmisiu. Vedú nás k tomu nasledujúce argumenty:

a. šírenú programovú službu vysielame na základe objednávky verejnoprávnych vysielatelov a držitelov licencií, ktorý nám za službu platia;

b. hlavným úcelom šírenia je doprava modulácie k vysielacom (rádioreléová trasa je ako záložný zdroj modulácie);

c. oproti iným prevádzkovatelom (UPC, Digi TV) dekódovacie karty sú predávané za jednorázový poplatok prostredníctvom našich predajcov;

d. každý vysielatel ktorého programovú službu vysielame má licenciu rozšírenú o satelitnú distribúciu napr. v licencii T/39 v zmysle zápisnice 9/2006 pre MAC TV s.r.o. je riešená satelitná distribúcia

http://www.rada-rtv.Sk/data/modules/download/1167848699 Zapisnica%20c.09-2006.pdf ;

e. kupujúci dostáva informáciou na priloženom letáciku, že programový balík nie je zarucený, pretože ide o službu pre vysielatelov, ktorý má možnost ukoncit zmluvný vztah;

f. držitel dekódovacej karty musí požiadat o aktiváciu tejto karty a ak chce mat sprístupnené programy STV, musí byt platitel koncesionárskych poplatkov (STV odsúhlasuje odblokovanie svojich programov) ;

g. cena karty pokrýva náklady na kúpu karty a s tým spojené licencie a prevádzkové náklady

h. o kódovaní rozhoduje vysielatel; odkódovanie programov je viazané na územie Slovenskej republiky"

Pridať komentár

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Hodnotenia

Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Prihlásenie
Meno

HesloNie ste členom?
Kliknite sem a zaregistrujte sa. Trvá to menej ako 20s

Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového kliknite práve sem.
Kto je Online
Hostí Online: 2
Žiadny člen nie je Online

Registrovaní členovia: 13,437
Najnovší člen: charleshicktw
Partnerské weby


Chcete sa stať partnerom?
Kontaktujte nás