Home · Články · Fórum · Luterán Blog December 04 2022 12:06:28
Reklama
Tu je priestor pre Vašu reklamu.

E85 OTTA NEUMANNA

SAT MYSTERYSatelitná technika v podaní pána Otta Neumanna ukazuje, čo všetko dokáže zanietený fanúšik. Pozrite si jeho parabolu E 85. Je skutočnou lahôdkou.
Otto, máte slovo.

Dobrý deň pán Luterán,

našiel som si konečne čas prispieť sľúbeným návodom na využitie paraboly Maximum E-85.

Možnosti paraboly E-85 multibeam.

K parabolám, ktoré umožňujú bezproblémovo využiť viac konvertorov, na príjem z viacerých satelitov, sa radí aj parabola E-85 mutibeam (Fe), ktorá sa dá využiť až pre 8 LNB. Svojimi rozmermi sa zaraďuje ešte medzi stredne veľké, a nezaberie až toľko miesta. Keď som pred rokmi kupoval prvú, vedel som, že k nej časom pribudne ďalšia. Je u nej použitá galvanizovaná oceľ s povrchovou úpravou pomocou polyesterového laku. To zabezpečí jej dlhodobú odolnosť voči poveternostným vplyvom. Na frekvencii 12,5 GHz má v ohnisku maximálny zisk 38,7 dB a postupne ku krajom sa jej zisk znižuje až na úroveň zisku paraboly s priemerom asi 60 cm, čo môže byť okolo 36,5 dB. S tým treba počítať a podľa toho vyberať aj satelitné pozície. Taktiež je dôležité vybrať správne ohnisko antény, ktoré sa bude meniť podľa počtu konvertorov a rozmiestnenia satelitov na orbite.

Ja som sa rozhodol využiť pozície: 28,5°/28,2°E, 23,5°E, 19,2°E, 13°E, 9°E, 4,8°E, 0,8°/1°W a 4°W/5°W. Posledné dve pozície: 4°W Amos 2,3/Thor 3 a 5°W Atlantic Bird 3, sa s jedným LNB podarilo spracovať len vďaka väčšiemu ožarovaču konvertora Golden Interstar Single GI-201 Platinum X. Pri pozíciách 13°E Hot Bird a 9°E Eurobird 9A prišla na rad pílka na železo a pilník. Radšej ani nehovoriť o trpezlivosti, ktorou sa musel človek obrniť, počas postupného dopasovávania. Tak isto úchyt na konvertor pre pozíciu 4,8°E, Astra 4A prešiel drobnou amputáciou. Vhodnou kombináciou otočenia úchytov a výberom konvertorov sa mi podarilo natlačiť na nosnú lištu 8 konvertorov. Stred som vybral na 13°E, čo mi umožní behom pár dní vyskúšať posunutie konvertora pre pozície 28,5°/28,2°E EuroBird 1 / Astra 2, ktorý je teraz od ohniska 15,5°, na pozíciu 31,5°E, kde je zaparkovaná Astra 1G. Tam by mal stačiť priemer paraboly 60 až 70 cm čo by mala parabola E-85, napriek nižšiemu zisku na krajoch lepšie zvládnuť. A aby som o satelity EuroBird 1 / Astra 2 neprišiel, konvertor pre ne presuniem na druhú parabolu E-85. Na nej sú ešte pozície 23,5°E, 19,2°E, 13°E a 0,8°/1°W, ktoré však prejdú letnou premenou a budú zmenené na 53°E, 42°E, 39°E, zmieňovaná pozícia 28,5°/28,2°E, ktorá sa tým pádom presunie na 6° od ohniska, ktoré bude v tomto prípade na 34,5°E a ešte posledná 16°E, Eutelsat W2M. Dajú sa samozrejme použiť aj iné konvertory. Ja som vybral kombináciu GI-201 Platinum X a Alps Single. So samotným nasmerovaním sa treba pohrať a snažiť sa aby krajné konvertory ukazovali približne rovnakú kvalitu signálu. Zabudnime pri krajných satelitoch na hodnoty S: 98%, Q: 99%... Takéto vysoké čísla uvidíme len pri najsilnejších satelitoch. Ten, kto nedokáže robiť kompromisy, nech sa radšej do takejto úpravy ani nepúšťa...

Obidve paraboly budú upevnené na konzolách, ktoré mám pripravené na vnútorných bočných stenách loggie. Na upevnenie som použil skrutky o priemere 12 mm, dĺžke 185 mm a hmoždinky na 16 mm dieru. Rád by som ich už umiestnil na definitívne stanovisko, prebiehajúce zatepľovanie paneláku však len pomaly napreduje. Po ich inštalácii k ľavej pribudne ešte parabola 80 cm Chess Quick and Easy ktorá bude tentoraz nasmerovaná na 30°W Hispasat. Tá je už nastavená na pomocnej konzole, len je momentálne odmontovaná. Celé to bude prepojené cez dva prepínače DiSEqC EMP S8/1PCP-W2 a jeden DiSEqC S2/1PCNopt-W1. Na ďalšie pokusy som si odložil ešte malú 60 cm parabolu. S väčšou by som sa v loggii asi už ani nezmestil...

Anténa je upevnená opäť na skúšobnom stožiary, na ktorom robím všetky svoje pokusy. Musím sa však poponáhľať, nastaviť druhú parabolu, a nájsť im miesto v byte, kde mi budú zavadzať minimálne dva mesiace. Čo nevidieť sa lešenie presúva na túto stranu a po jeho postavení by som si ani neškrtol.

S pozdravom
člen SAT CLUB CS č.1555
Neumann Otto

Luteran , August 28 2011 21:09:55 2 Komentáre · 6627 Prečítané · Vytlačiť

Komentáre

Luteran , August 28 2011 21:13:56
Otto, vďaka za pekný článok i fotky. Parabolu E 85 predávame a montujeme už dlhé roky a svojou cenou i parametrami sa radí k ekonomicky najvýhodnejším multifokusovým parabolám. Vami navrhnuté riešenie je inšpirujúce.
ON , August 29 2011 11:25:06
Zdravím Vás pán Luterán. Rád som prispel svojou troškou. Prvá parabola E-85 pochádza práve od Vás, z Prešova. Štyri roky poctivo slúžila a ešte ďalšie určite bude. Jediný problém, ktorý sa objavil asi pred mesiacom - popraskané sťahovacie pásky upevňujúce koaxiál na rameni, sú výsledkom striedania vysokých teplôt v lete a mrazu v zime. V neposlednom rade, tiež použitím príliš tenkých pások. Tentoraz som použil podstatne hrubšie.

Pridať komentár

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Hodnotenia

Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Prihlásenie
Meno

HesloNie ste členom?
Kliknite sem a zaregistrujte sa. Trvá to menej ako 20s

Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového kliknite práve sem.
Kto je Online
Hostí Online: 2
Žiadny člen nie je Online

Registrovaní členovia: 13,437
Najnovší člen: charleshicktw
Partnerské weby


Chcete sa stať partnerom?
Kontaktujte nás