Home · Články · Fórum · Luterán Blog December 04 2022 13:37:19
Reklama
Tu je priestor pre Vašu reklamu.

PARABOLA " HORE NOHAMI "

SAT MYSTERYUž dlhšiu dobu som mal potrebu vyskúšať si aj niečo iné ako príjem pomocou multifocusu, alebo s využitím natáčania motorom, čo ma občas neminie pri kamarátskej výpomoci mojim známym.
Preto som si otestoval jedno z možných, ale v našich končinách nie až tak bežných uchytení paraboly. A tiež aby som si overil kvalitu a stabilitu takéhoto spôsobu príjmu.
Použil som oceľovú parabolu o priemere 80 cm Chess Quick and Easy. Postup upevnenia je celkom jednoduchý. Parabolu otočíme okolo svojej osi o 180° v smere príjmu a súčasne ju prevrátime "hore nohami". Prišiel som pri tom, pri natáčaní na rôzne družice, k zaujímavému poznatku. Bez zmeny elevácie je pri terajšom nastavení príjem stabilný pri sile signálu 76 - 89% a kvalite 74 - 83%, od 9°E po 28,5°E. Znamená to, že aj s minimálnymi nákladmi, [rotátor, mechanické otáčanie], by sme bezproblémovo sledovali 5 - 6 satelitov. Hlavnú výhodu takto upevnenej paraboly však vidím v možnosti ukryť ju nielen pred okolím, ale aj pred nepriaznivým počasím.
V mojom prípade som ju neukrýval, pretože je pre potreby testu nainštalovaná len dočasne. Na upevnenie som použil konštrukciu, iným spôsobom poskladanú, ktorú som predtým využíval na upevnenie upravených 4xTVA 21-60 usporiadaných do kosoštvorca a diaľkovo ovládaných pomocou rotátora Hirschmann. [Na základni boli pôvodne upevnené antény]. Pri posunutí hlbšie a nižšie do loggie/balkónu sa parabola úplne schová. Samozrejme ak je loggia dostatočne hlboká a neobmedzuje nás jej prítomnosť. Na stenu paneláku ju takto montovať určite nebudeme. Tiež využijeme túto možnosť, po odvŕtaní odtokového otvoru malého priemeru v jej vrchnej [po otočení spodnej] časti, na rovnej, mierne šikmej streche, alebo v záhrade - pokiaľ v nej máme odvážneho štvornohého strážcu.

Z priložených obrázkov je všetko jasné. Parabola je momentálne nasmerovaná na Eurobird 1 [28,5°E] / Astra 2 [28,2°E]

Autor článku a foto - člen SAT CLUB CS č.1555 Neumann OttoLuteran , March 25 2011 20:48:42 2 Komentáre · 5245 Prečítané · Vytlačiť

Komentáre

Luteran , March 25 2011 20:53:39
Pán Neumann vďaka za pekný článok vrátane výstižných fotografií.
gerda , March 26 2011 23:13:18
Velice pekne spracovaný experiment a rovnako aj fotodokumentácia k tomu priložená sa mi páči. Držím palce do ďalšej činnosti a rovnako verím, že sa pripojíte k pánu Luteránovi aj čo sa týka publikovania podnetných článkov.

Pridať komentár

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Hodnotenia

Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Prihlásenie
Meno

HesloNie ste členom?
Kliknite sem a zaregistrujte sa. Trvá to menej ako 20s

Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového kliknite práve sem.
Kto je Online
Hostí Online: 1
Žiadny člen nie je Online

Registrovaní členovia: 13,437
Najnovší člen: charleshicktw
Partnerské weby


Chcete sa stať partnerom?
Kontaktujte nás